Jak dbać o meble olejowane.

Dlaczego meble olejowane ?

Surowe drewno wygląda niewątpliwie najpiękniej, jednak by móc je użytkować na co dzień, powinno ono otrzymać odpowiednie zabezpieczenie. Najlepiej zabezpieczyć je w sposób, który pozwoli mu swobodnie oddychać. Oleje przeznaczone do mebli mają postać płynną, dzięki czemu mogą wniknąć w głęboką strukturę drewna. To z kolei zabezpiecza przed działaniem czynników zewnętrznych, a także chroni przed zniszczeniem. Drewno, które zostało nasączone olejem, nie ulega pęknięciom i nie rozsycha się. Zatem oleje zabezpieczają przed czynnikami zewnętrznymi tak samo dobrze – a nawet lepiej – niż w przypadku zastosowania sztucznych produktów, ale jednocześnie nie wywołują skutków ubocznych, które występują przy użyciu powyższych preparatów. Dzięki temu drewno ma zapewniony dostęp do powietrza, a to natomiast pozwala na swobodne odparowywanie z niego wilgoci. Ponadto meble olejowane są zdecydowanie bardziej ekologiczne niż meble lakierowane.

 

Zalety mebli olejowanych:

 

  1. Ochrona przed zniszczeniem podczas codziennego użytkowania – na olejowanych meblach bardzo łatwo usuwa się rozmaite rysy, przetarcia powstałe na powierzchni mebla  – wystarczy użyć drobnoziarnistego  papieru ściernego, aby przetrzeć odpowiednie miejsca i ponownie nanieść warstwę oleju.
  2. Ochrona przed wilgocią – olejowanie doskonale zabezpiecza drewno przed wnikaniem w jego wgłąb wody.
  3. Ochrona przed promieniowaniem UV.
  4. Ochrona przed osiadaniem kurzu – olej ma właściwości antystatyczne, dzięki czemu kurz nie osiada tak łatwo na olejowanych meblach.

 

dębowa szafka nocna z szufladąJak dbać o meble olejowane?

Na co dzień wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką nasączoną odpowiednim środkiem pielęgnacyjnym (do kupienia na naszej stronie pod adresem: https://dp-design.pl/sklep) – pamiętać należy, aby przecierać je zawsze zgodnie z kierunkiem usłojenia. Takie środki nie tylko wyczyszczą zabrudzoną powierzchnię ale także usuną połysk oraz świecące plamy, a dzięki swoim właściwościom mocniej chronią przed ponownym zabrudzeniem i wnikaniem cieczy.

Pamiętaj! Nigdy nie myj mebli olejowanych zwykłymi detergentami! Uważaj, żeby na meble nie rozlać alkoholu! Może to odbarwić ich powierzchnię co będzie wymagało powtórnego olejowania.

 

Co jakiś czas (1-2 razy w roku) warto także przeprowadzić ponowny zabieg olejowania, ponieważ drewno stopniowo chłonie olej. Dzięki temu zabiegowi na powierzchni mebli pojawia się nowa warstwa ochronna, która z czasem przechodzi w głębsze partie drewna.

ETAPY PONOWNEGO OLEJOWANIA:

 

I. Czyszczenie powierzchni mebla

Przed nałożeniem oleju, mebel należy koniecznie oczyścić, wysuszyć i odtłuścić. Do tego celu wilgotną ściereczką nasączoną właściwym środkiem przecieramy meble zgodnie z linią naturalnego usłojenia drewna. Trzeba przy tym pamiętać, że do przecierania mebla środkiem czyszczącym i do ściągania brudu należy używać innych ściereczek, aby brud nie był rozcierany po powierzchni drewna. Po ściągnięciu brudu czystą ściereczką mebel jest przygotowany do ponownego olejowania. Jeśli mebel posiada przebarwienia wynikłe z użytkowania, całość najpierw powinno zmatowić się drobnoziarnistym papierem do uzyskania jednolitej barwy (wskazana ziarnistość to P240 -P360), a dopiero później poddać procesowi czyszczenia.

Pamiętaj, aby środek do czyszczenia zawsze sprawdzić przed użyciem w niewidocznym miejscu.

II. Nałożenie oleju

Olej nakładamy odpowiednim wałeczkiem, miękkim pędzlem lub szmatką wzdłuż słojów. Gdy po jego nałożeniu okaże się, że w zagłębieniach pozostał olej należy go rozetrzeć najpóźniej przed upływem 15-30 minut. Kolejną warstwę można nałożyć po 24 godzinach. Jeżeli pierwsze olejowanie sprawiło, że powierzchnia stała się szorstka należy przed kolejnym olejowaniem przetrzeć ją delikatnie papierem ściernym (ziarnistość P240-P360) i następnie dokładnie wyczyścić olejowaną powierzchnię, aby nie zostały w niej żadne pozostałości po papierze ściernym czy brudzie.

 

Wskazówki dotyczące olejowania:

1. Przygotowujemy powierzchnię drewna.
Przed rozpoczęciem olejowania, drewno powinno zostać oczyszczone, wysuszone i wyszlifowane. Po szlifowaniu, jego powierzchnię należy dokładnie odkurzyć i wyczyścić środkiem do pielęgnacji. Przystępując do działania, zadbajmy również o odpowiednie warunki. Do prawidłowego nasączania olejem oraz jego późniejszego schnięcia wymagana jest temperatura z zakresu 10-25°C.

2. Przygotowujemy olej.

Po otwarciu wybranego oleju dokładnie go mieszamy. Czynność tę powtarzamy także co kilka minut w trakcie pracy, aby składniki preparatu nie osiadały na dnie opakowania.

3. Nakładamy warstwę oleju.

Olej wcieramy starannie wzdłuż słojów, wykorzystując w tym celu pędzel lub czystą bawełnianą szmatkę. Preparat nakładamy równomiernie, unikając dublowania warstw na jednej powierzchni. Dokładamy go małymi porcjami aż do czasu pojawienia się smug. Jest to bowiem sygnał, że drewno przestało chłonąć olej.

4. Zbieramy nadmiar oleju.

Niewchłonięty olej zbieramy możliwie jak najszybciej (w ciągu około 15-20 minut od nałożenia warstwy) przy użyciu czystej szmatki lub półsuchej gąbki. Pamiętajmy, że na powierzchni drewna nie może pozostać oleista powłoka. Pozostawiamy do wyschnięcia

5. Nakładamy kolejną warstwę/warstwy oleju.
Jeśli jest to konieczne, to po całkowitym wyschnięciu pierwszej warstwy preparatu, możemy przystąpić do nakładania kolejnej. Nie powinno się tego wykonywać przed upływem 24 godzin.

 

Uwaga! Nasączonych olejem szmatek nie pozostawiamy w cieple lub na słońcu. Aby uniknąć samozapłonu, moczymy je w wodzie.

 

Miłego użytkowania

Ekipa DP Design.