Meble z litego drewna – dlaczego warto ?
Wielu producentów mebli ucieka się do praktyki polegającej na opisywaniu mebla jako drewnianego już w samej nazwie. Dopiero po głębszej analizie opisu produktu lub jego charakterystyce możemy doczytać, że drewnianym elementem jest jedynie front. Jeśli pominiemy opis, lub nie poświęcimy mu dość uwagi, to może zdarzyć się, że nasze wymarzone „drewniane” meble mogą się okazać wykonane w 75% np z forniru.
Jaka jest zatem różnica? Meble fornirowane głównie ze względu na swój wygląd, w swojej nazwie często używają określenia „drewniane”, przy czym jest to tylko część prawdy. Fornir to cienki plaster naturalnej (z reguły grubej na 0,5mm – 1,8mm) okleiny. Płat drewna powstaje na skutek maszynowego skrawania ściętego pnia. Taka osłona zachowuje tylko wybrane właściwości drewna, jednak jest znacznie tańsza niż pełne 100% drewno.
Co gorsza, mianem mebli drewnianych nierzadko nazywane są także te wykonane z płyty wiórowej czy sklejki. Naprawdę warto upewnić się, czy dany egzemplarz został w całości stworzony z litego drewna. Mianem mebli z drewna litego powinno nazywać się tylko te wyroby meblarskie, które zostały stworzone wyłącznie z czystego drewna wysokiej jakości, odpowiednio sezonowanego, poddanego fachowej obróbce i właściwie zaimpregnowanego
Meble na lata
Meble drewniane cechuje wyjątkowa trwałość, a do tego nierzadko stanowią one pamiątkę przekazywaną z pokolenia na pokolenie. To właśnie niebywała wytrzymałość przekonuje do ich zakupu, który może stać się inwestycją na lata. Dodatkowym atutem jest łatwość dokonania potencjalnych napraw takich mebli. W razie uszkodzenia lub zwyczajnego zużywania się, gdy pojawią się drobne rysy, odpryski czy odkształcenia, to z łatwością można je zeszlifować lub naprawić w łatwy ale i niezauważalny sposób. Dzieję się tak gdyż zarówno zewnętrzna, jak i wewnętrzna warstwa drewna są takie same. Odpowiednia pielęgnacja zapewni długowieczność meblom i nada wyjątkowego szyku pomieszczeniu, w którym zostaną wykorzystane.
W dzisiejszych czasach, gdy wszyscy dążymy do oryginalności – istotną cechą jest również niepowtarzalność każdego jednego egzemplarza. Wyroby drewniane charakteryzują się jedynym w swoim rodzaju ułożeniem słojów. Ponadto każdy element, każdy mebel posiada nieco inny odcień, dzięki czemu nie znajdziemy nigdzie identycznego modelu. Dodatkowo struktura drewna pozwala na wcielenie w życie wielu ciekawych pomysłów jak np jego postarzanie poprzez proces szczotkowana i pokrycia warstwami oleju naturalnego.
Lite drewno cenione jest także ze względu na swój uniwersalny charakter, dzięki czemu świetnie wpisuje się zarówno we wnętrza klasyczne, jak i nowoczesne. Możemy dowolnie łączyć je ze skórą, szkłem, kamieniem oraz wieloma innymi materiałami, tworząc spójne i oryginalne aranżacje. Wprowadza przytulną atmosferę połączoną z ponadczasową elegancją.
A co ze zdrowiem?
Naturalny surowiec jest nie tylko piękny, ale również może wpływać korzystnie na nasze zdrowie. Drewno posiada właściwości higroskopijne, przez co pomaga regulować poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Ponadto produkcja drewnianych mebli nie wymaga użycia szkodliwych substancji i klejów, które są wyjątkowo niebezpieczne dla alergików ale również dzieci. Ekologiczne oleje, bejce czy lakiery, którymi najczęściej pokrywany jest mebel sprawiają, że jest on neutralny dla użytkowników. W dzisiejszych czasach, gdy co chwilę mamy do czynienia z syntetykami, otoczenie się w domu ekologicznymi sprzętami to wybawienie dla naszych ciał i dusz. W pomieszczeniu, w którym znajdują się meble z litego drewna można w pełni wypocząć, ciesząc się przytulnością i wygodą, a przy tym – bliskim kontaktem z naturą. Naukowo udowodniono, że “drewniane sypialnie”, gwarantują najzdrowszy, najbardziej efektywny sen, umożliwiają całkowite odprężenie i wprawiają w doskonały nastrój.
Czy meble z litego drewna mają wady?
Skoro lite drewno posiada tak wiele zalet, dlaczego nie wszyscy decydują się na zakup pięknych i trwałych mebli drewnianych? Największą kontrowersją wokół mebli z drewna wysokiej jakości może wydawać się ich cena. Za stylowe, starannie wykonane solidne dębowe stoły, komody i inne tego typu meble trzeba zapłacić pozornie niemałe pieniądze w porównaniu do mebli masowej produkcji np. z płyty wiórowej. Pamiętajmy jednak, że zakup mebli z litego drewna to inwestycja na kilka pokoleń, warto np. rozważyć kupno takich mebli, chociażby w systemie ratalnym lub zdecydować się na stopniową wymianę domowego wyposażenia – nie musimy przecież kupować wszystkich mebli naraz. Często usłyszeć można, również że wadą mebli z litego drewna może być ich delikatność w stosunku do niekorzystnych warunków fizycznych, jak wilgotność otoczenia, czy wysokie temperatury. Ta wada jest jednak argumentem na wyrost, ponieważ właściwa pielęgnacja drewnianych mebli, prawidłowe ich zaimpregnowanie oraz zwyczajna, codzienna troska o domowe sprzęty i rozwaga w postępowaniu uchronią każdy piękny, drewniany mebel przed ewentualnymi uszkodzeniami.
Pomocnym może okazać się tu nasz poradnik pokazujący jak dbać o meble olejowane dostępny pod adresem: https://dp-design.pl/aktualnosci/228/#more-228
Podsumowanie zalet mebli wykonanych z litego drewna:
- Trwałość i duża wytrzymałość na zużywanie i uszkodzenia
- Ekologiczne i nieszkodliwe dla ludzkiego organizmu
- Naturalne i niepowtarzalne wzory
- Łatwo wpisuje się w każde otoczenie
- Odpowiednio zabezpieczone może służyć bardzo długo
- W razie konieczności renowacji drewno stosunkowo dobrze znosi wszelkie zabiegi odnawiające
A jakie są alternatywy ?
- Meble ze sklejki
Meble ze sklejki z pewnością są tańszą, a przez to kuszącą, alternatywą dla mebli z drewna litego. Niestety, choć ich wygląd nierzadko jest łudząco podobny do mebli drewnianych i z powodzeniem będą prezentować się w klasycznym salonie, starodawnej jadalni lub nowoczesnej sypialni, nie są one wolne od wad. Z pewnością są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne, a zarazem o wiele trudniej jest je naprawić. Ze względu na to, że zewnętrzna okleina jest stosunkowo cienką warstwą, pod którą kryje się gorszej jakości płyta wiórowa, zeszlifowanie uszkodzonej powierzchni jest najczęściej niemożliwe. Przy płytkich uszkodzeniach czasem można usunąć usterkę, decydując się na wymianę okleiny – jednak jest to naprawa dość kosztowna, która w przypadku wielu egzemplarzy mebli okazuje się być po prostu całkowicie nieopłacalnym rozwiązaniem. Meble tego typu nie są poddawane tak ścisłej kontroli jakości, jak meble z litego drewna, zaś zastosowane do ich produkcji kleje, lakiery i farby są zazwyczaj o wiele gorszej jakości, wpływając tym samym nie tylko na wytrzymałość domowego wyposażenia, ale i na nasze zdrowie i samopoczucie.
2. Meble z płyty MDF
Płyta MDF są to sprasowane pod bardzo wysokim ciśnieniem i temperaturą włókna drzewne, połączone ze związkami utwardzającymi i łączącymi. MDF to skrót od Medium Density Fibreboard czyli płyty o średniej gęstości. Przede wszystkim ze względu na swoje właściwości świetnie nadaje się do kształtowania. Potem łatwo poddaje się cięciu, frezowaniu oraz nawiercaniu. Jest jednorodny na całej swojej objętości. Innymi słowy, MDF to tańszy zamiennik dla drewna. Jakie są zatem główne wady płyty MDF? Jest to produkt drewnopochodny, nasycony dużą ilością chemii i klejów, który ze względu na budowę jest kruchy i podatny na błędy montażu (np. wkręcanie śrub pod złym kątem lub ze zbyt dużą siłą) a do tego ulegający szybszemu zużyciu podczas codziennej eksploatacji. Znacznie łatwiej ulega uszkodzeniom mechanicznym i jednocześnie dużo trudniej poddaje się zabiegom renowacyjnym. Popularny na rynku MDF pokryty folią PVC jest wrażliwy na wysokie temperatury. Jedyne zalety płyty MDF to przede wszystkim cena – materiał jest wyraźnie tańszy, niż lite drewno, płyta jest dostępna w wielu popularnych grubościach i formatach, a dodatkowo w MDF łatwo formować wymyślne kształty uzyskując ciekawe efekty designerskie (warto wspomnieć, że dobry stolarz również poradzi sobie z takimi dodatkami).
Co zatem wybrać?
Jeśli cenisz sobie jakość produktu, wyjątkowy charakter mebla, a przy tym masz wzgląd na aspekt ekologii oraz własnego zdrowia, zdecyduj się na meble z litego drewna. Cena w tym przypadku odzwierciedla cały zestaw zalet i korzyści.
Jeśli natomiast cena jest głównym wyznacznikiem wyboru, skorzystaj np. z oferty masowej marketów znanej szwedzkiej marki 😉